sobota, 16 kwietnia 2016

Moda wystawiona... w muzeum


MODA NA WYSTAWIE,

czyli muzealna moda 2016


Dla osób spragnionych pogłębienia wiedzy z zakresu historii mody i pożądających nowych wrażeń wizualnych polskie i zagraniczne muzea przygotowały arcyciekawe wystawy, dla których wspólnym mianownikiem jest moda. Trzeba się jednak pospieszyć, bo kilka z nich na dniach zamknie swoje podwoje. Taka okazja już się nie powtórzy, to nie lada gratka dla wszystkich fashionistów. Na wyprawy wystawowe udacie się do światowych stolic, w których bije serce mody: do Rzymu, Paryża, Londynu i Nowego Jorku, a także do San Francisco i… do Krakowa!



RZYM

CO: Belissima: Italy and High Fashion 1945-1968

GDZIE: Rzym, NSU Art Museum Fort Lauderdale

KIEDY:
7.02.2016 - 19.06.2016  


Wystawa, która prezentuje historię i rozwój włoskiej mody po II wojnie światowej. Jest to okres, w którym Włochy dźwigają się z powojennych ruin i to przemysł odzieżowy jest branżą, która napędza wychodzenie państwa z kryzysu. Nie sposób mówić o Włoszech tamtego czasu bez akcentowania ważnej roli przemysłu tekstylnego. Nazwiska projektantów kształtowały wizerunek Włoch na świecie.

Kurator wystawy, Stefano Tonchi, podkreśla także bliskość relacji włoskiej mody ze sztuką, fotografią, filmem, muzyką, teatrem, architekturą. Obrazują to grupy tematyczne, w jakie zostały połączone projekty z lat 1945-1968. Każda z nich to swoisty światek ukazujący jak poszczególne dziedziny współpracowały z modą i jak moda z nich czerpała.

Wystawiono ponad 90 ubrań high fashion definiujących tożsamość włoskiej mody – od spektakularnych kreacji balowych dla aktorek Hollywoodu nad Tybrem, po sukienki koktajlowe i płaszcze będące symbolem „noszenia” luksusu na co dzień. Położono akcent na włoskie rzemiosło, które globalnie wypromowało markę „Made in Italy” – czyli biżuterię, buty, torebki i kapelusze, sygnowane przez takie nazwiska jak: Coppola e Toppo, Ferragamo, Fragiacomo, Gucci i Roberta da Camerino.

Ta wystawa to także historia biżuterii. W jednym miejscu zebrano jedyne w swoim rodzaju wyroby jubilerskie Bulgari, łącznie z egzemplarzami wypożyczonymi od prywatnych właścicieli i kolekcjonerów (jak kolekcja Serpenti w złocie z diamentami, rubinami i naszyjniki z lat 60. ze szmaragdami, szafirami, brylantami).

Mniej znane nazwiska designerów uzupełnią niejedną lukę w modowej wiedzy – choćby dlatego warto wsiąść w samolot i kupić wejściówkę do rzymskiego muzeum.




  



Źródło: NSU Art Museum Fort Lauderdale


KRAKÓW 


CO: Modna i już! Moda w PRL 

GDZIE: Muzeum Narodowe w Krakowie

KIEDY: 19.12.2015 – 17.04.2016

Nieco dłuższy przedział czasu (bo od 1945 do 1989 roku) niż w przypadku rzymskiej prezentacji na tapetę wzięły wspaniałe polskie kuratorki z Muzeów Narodowych z Krakowa i Wrocławia – Joanna Regina Kowalska i Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. „Modna i już!” to wystawa niezwykle kolorowa, co tylko podkreśla wyzwanie, jakiemu musiały podołać Polki w latach istnienia przygnębiającej PRL, aby nosić się modnie i zachodnie. Zgromadzone dziesiątki ubiorów z czasów peerelowskich są dowodem kreatywności, fantazji, przedsiębiorczości i odwagi polskich kobiet, które mimo pustych półek sklepowych walczyły z szarością komunistyczną i brakami asortymentowymi, dbając o swój modny wizerunek. Wiele z nich było prawdziwymi it-girls okresu Polski Ludowej. 

Na stronie krakowskiego muzeum czytamy:
„Różnorodność ubiorów pokazanych na wystawie "Modna i już! Moda w PRL" jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek. Na dowód tego najciekawsze kreacje prezentujemy we współczesnych stylizacjach na fotografiach stworzonych przez zespół Pracowni Fotograficznej MNK pod kierownictwem Jacka Świderskiego”.

Wystawę świetnie zaaranżowaną przez Elżbietę Szurpicką, z Olgą Jaros w roli koordynatora, zaliczyć warto, a nawet trzeba! Będzie prawdziwym oceanem inspiracji dla każdej fashionistki i źródłem wiedzy o działalności wielkich polskich projektantów po II wojnie światowej – Jerzego Antkowiaka, Barbary Hoff, Grażyny Hase. 












Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie



WARSZAWA

CO: Kobiety w Chanel

GDZIE: Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie

KIEDY: 1.04-20.04.2016

Coś dla fanek fotografii fashion, sławnych modelek i domu mody Chanel. Na wystawie zobaczycie dzieła Petera Farago i Ingeli Klementz Farago – artystów, którzy zatrzymali w kadrze najsłynniejsze top modelki z Europy Wschodniej. Wśród gwiazd modelingu z Czech, Rumunii i Węgier znalazły się Polki: Anja Rubik, Anna Jagodzińska, Magda Frąckowiak, Małgosia Bela, Monika Jagaciak i Kasia Struss.

Wyselekcjonowano 30 dużych zdjęć spośród 200 zaprezentowanych w albumie. Modelki wystylizowane w kreacje Chanel zabierają widza w inspirującą modową podróż, ukazując historie tkwiące w archiwalnych projektach francuskiej marki. Zdjęcia powstawały w Warszawie, Paryżu, Miami, Londynie, Nowym Jorku i na Węgrzech.

Aby obrazy zostały w nas na dłużej, warto nabyć album duetu fotografów o takim samym tytule jak wystawa: „Women in Chanel”.  

 

PARYŻ


CO: Iris In Paris

GDZIE: Le Bon Marche w Paryżu

KIEDY: do 16.04.2016


Podczas wizyty w paryskim domu towarowym Le Bon Marche możemy zobaczyć 10 stylizacji słynnej ikony mody Iris Apfel, obrazujących jej idealny dzień w Paryżu. Looki są autentyczne, gdyż pochodzą z garderoby Iris. Oprócz tego wystawę wzbogacają: wywiad z Iris, wyświetlany za pośrednictwem projektora; ilustracje Erica Giriata przedstawiające Iris w Paryżu oraz kolekcja akcesoriów inspirowana tą kolorową ikoną stylu. Zwiedzający mogą zakupić ogromne plastikowe naszyjniki, jedwabne apaszki z wizerunkiem Iris, okulary z dużymi okrągłymi szkłami, będące znakiem rozpoznawczym Apfel.

Jest to więc gratka nie tylko dla fanek mody, czy zakupoholiczek, ale także dla pasjonatek ilustracji modowej. Mimo że wystawa dziś się kończy, nie bądźmy smutne. Relację z wizyty w Le Bon Marche możemy zobaczyć we vlogu u Radzki.


















Źródło: Le Bon Marche

NOWY JORK


CO: Fairy Tale Fashion 

GDZIE: The Museum at Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku

KIEDY: 15.01 – 16.04.2016

Tematem przewodnim wystawy jest przenikanie się mody i baśni. Nawiązanie oczywiste, bo moda jest pewnego rodzaju baśnią. Bajki zostały zbadane przez pryzmat mody i wyszczególniono z nich wszelkie nawiązania do odzieży. Bucik Kopciuszka jest najlepszym dowodem na funkcjonowanie mody w bajce. Opowieści Charlesa Perrault, Hansa Chrstiana Andersena czy braci Grimm są bogate w modowe symbole – sukienka mogła uosabiać przemianę postaci, jej moc, próżność czy przywileje. 

Ponad 80 obiektów, począwszy od XVIII wieku po teraźniejszość. Szczególne miejsce poświęcono projektom z XXI wieku, autorstwa takich designerów jak m.in. Dolce&Gabbana, Thom Browne, Rick Owens, Prada, Rodarte, Tom Ford, Giles, Mary Katrantzou, Marchesa, Alexander McQueen. Przestrzeń wystawową wypełnia grafika podkreślająca baśniową estetykę prezentacji, składająca się z ilustracji autorstwa Edmunda Dulac, Arthura Rackhama i A.H. Watson.

Koneksje między modą a opowieścią podkreśla także kolekcja „książkowych” dodatków marki Charlotte Olympia.

Ekspozycja podzielona jest na cztery grupy tematyczne: las, zamek, morze i świat magii. W sektorze zamkowym zobaczymy m.in. Kopciuszka Giorgio di Sant Angelo, w morskim – Małą Syrenkę Thierry Muglera, w czarodziejskim – Alicję z Krainy Czarów projektu Manish Arora, a w leśnym Roszpunkę Alexandra McQueena i Czerwonego Kapturka Comme des Garcons. 


Żal tylko, że Nowy Jork jest tak daleko… Można jednak wędrować wirtualnie po tej magicznej wystawie, a nawet obracać wybrane obiekty, przyglądając się ich detalom, ponieważ do ich sfotografowania użyto technologii 360 stopni.






Źródło: The Museum at FashionInstitute of Technology w Nowym Jorku




 

 

 

 






 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz