środa, 19 grudnia 2018

Książki o modzie wydane w 2018 - prezentownik dla fashionistki

CO NA PREZENT DLA ZACZYTANEJ FANKI MODY? 


12 NAJLEPSZYCH PROPOZYCJI KSIĄŻKOWYCH 2018 ROKU


Mamy grudzień, więc jak co roku przygotowałam przegląd książek o modzie wydanych w Polsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Kryteria są dwa: data premiery i modowa tematyka. Nie wszystkie czytałam, nie wszystkie posiadam, przedstawiam detale, które mnie - fankę mody i książkoholiczkę - przyciągają do tych publikacji. Jestem pewna, że wydawnictwa z tej listy ucieszyłyby niejedną fashionistkę, gdyby znalazła je pod choinką.



<<Myślę, że dwa poprzednie zestawienia się nie zdezaktualizowały - Święty Mikołaju, możesz sięgnąć także po tytuły, które występują TUTAJ i TUTAJ>>


1. "Moda Polska. Warszawa" Ewa Rzechorzek


Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla każdej osoby interesującej się modą i jej dziejami w Polsce. Czuję, że można do niej wracać wciąż i wciąż, odkrywając i zapamiętując nowe informacje. Autorka snuje piękną opowieść o barwnej historii Mody Polskiej, przybliża postać "minister mody" Jadwigi Grabowskiej oraz inne osoby, które tworzyły ten legendarny polski dom mody. Ewa Rzechorzek sięga nie tylko do archiwów, ale i do szaf Polaków – opisane przez nią elementy ubioru opowiadają historię swoich czasów i właścicieli oraz „pokazują, że ubrania mogą pełnić funkcję kapsuł czasu”. Jest tu historia, psychologia i socjologia mody wymieszane z reporterskim pierwiastkiem.



2. "Marka modowa. Jak zrozumieć konsumenta mody i stworzyć markę szytą na miarę?" - praca zbiorowa (Jacek Kall i in.)






Publikacja zasługuje na uwagę, ponieważ przeciera szlak polskim wydawnictwom poświęconym marketingowi mody. Ubolewam, bo jest ich w języku polskim tyle, co kot napłakał. Temat „fashion marketing” jest arcyciekawy, a tak niezgłębiony, nawet nieprzetłumaczony. Zainteresowani musieli sięgać po pozycje anglojęzyczne. Liczę na to, że w końcu coś się zmieni i ten tytuł poruszy kulę śnieżną na naszym rynku.





3. "Historia bielizny. Od XIV do końca XIX wieku" - Anna Drążkowska



Naukowo o majtkach i stanikach? Można, a nawet trzeba! Historia tej tajemniczej części garderoby, która ukrywa się pod innymi ubraniami, ukazując się jedynie oczom tych, którzy otrzymali specjalne przyzwolenie, jest niesamowicie interesująca. Anna Drążkowska stworzyła monografię, której przedmiotem jest bielizna w ujęciu historycznym, na przestrzeni pięciu wieków. Mimo że sekretna i będąca kulturowym tabu, bielizna jest tematem, o którym chce się pisać i czytać – w zeszłym roku w moim zestawieniu TUTAJ również pojawiła się książka związana z tą częścią przyodziewku. Bielizna kusi autorów, wydawców i czytelników.


4. "Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać?" - Marnie Fogg



100 strojów projektantów, w których nie powinnaś wyjść na ulicę, bo wstyd, bo śmiech, bo prowokacja. Analizy Marnie Fogg pokazują, że dziwne, odbiegające od standardów kreacje wcale nie powinny szokować. Autorka broni nowatorskiej mody, bo ta najczęściej wtedy jest wysoce kreatywna, gdy łamie ustalone i powszechnie znane kody stroju. Na łamach książki pojawiają się m.in. Comme des Garcons, Thierry Mugler, Thom Browne, Jean-Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Walter Van Beirendonck.
„Czytelnicy mogą odkryć jak ich ‘wyzwolone’ projekty przedefiniowały pojęcia wielkości, akceptowalności i osobowości”. To wizja, a nie brak umiejętności czy klasy. Może z tą książką sceptycy więcej zrozumieją, minimaliści nabiorą modowej odwagi albo przynajmniej ci zdziwieni nauczą się tolerancji.



5. "Warsztaty stylu" - Maria Młyńska



Kolejna książka napisana przez modową blogerkę, ale wydaje się być inna niż wszystkie opublikowane do tej pory. Maria Młyńska stawia na klasykę i ta gra w „Warsztatach stylu” pierwsze skrzypce. Autorka niczego nie narzuca, a podpowiada, prowadzi, kieruje. Dzięki niej otworzysz oczy na otaczający Cię świat i dostrzeżesz w nim ludzi oraz to, jak się ubierają, co rozwinie Twoje poczucie estetyki i własny styl. Ilustracje (mój ogromny nałóg) to wielki plus tej publikacji. Jest ona przepięknie wydana – okładka, układ treści i grafiki przyciągają spojrzenia. Bardzo instafriendly ;)


6. "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" - Karolina Żebrowska



Nie co dzień zdarza się, że autorka książki o historii mody sama stoi za ilustracjami – ba, sama jest ilustracją swojego dzieła! Już to jest czynnik przyporządkowujący tę pozycję do kategorii „must have”. Karolina Żebrowska jest blogerką, a sama siebie określa mianem „domorosłej kostiumolożki”. Na własnym kanale na YouTube oraz blogu pokazuje swoją modową pasję i własnoręcznie wykonane historyczne stylizacje. Część z nich ilustruje „Polskie piękno”.

„Moda to lustro kobiecej historii. Ty też możesz się w nim przejrzeć. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok. To, co masz na sobie, też ma swoją historię. Odkryj ją” – te słowa bardzo mnie przekonują do zakupu tej książki.



7. "Jak być paryżąnką w Polsce?" - Natalia Hołownia



Kolejny raz stolica Francji wykorzystana w książce na temat mody, tylko tutaj występuje w polskim kontekście. Autorka jest stylistką, stworzyła jeszcze jeden przewodnik po dobrym stylu. Radzi jak wykreować sobie Paryż na rodzimym podwórku. Magnesem przyciągającym do tej publikacji są dla mnie ilustracje Anny Halarewicz (sama okładka – piękna praca!), anegdoty z życia Natalii i omówienie francuskich ikon stylu.


Ta książka to drugie wydanie, rozszerzone o dwa ekskluzywne wywiady - z Kasią Szymków z bloga "Jestem Kasia" i Francuzką Jeanne Damas, ikoną stylu, nazywaną najbardziej paryską dziewczyną na świecie. Publikacja ma nową okładkę i kropeczki w środku - choćby z powodów wizualnych warto ją mieć ;)




8. "Aleja włókniarek" - Marta Madejska




Najpoważniejsza i najsmutniejsza z tegorocznych propozycji książkowych, ale nie mogła się tu nie znaleźć, bo dotyczy przemysłu włókienniczego i kobiet. Marta Madejska kreśli obraz włókienniczej Łodzi, opisując losy łódzkich włókniarek, które znacząco wpłynęły na rozwój miasta tak ważnego w historii polskiej mody i przemysłu odzieżowego. To reportaż napisany barwnym językiem, ale i wzbogacony o teksty źródłowe – autorka pieczołowicie zbierała materiały, a ja doceniam jej trud, drobiazgowość i rzetelność.




9. "Uszyj to! Modne ubrania i dodatki w 5 minut" - Anna Maksymiuk-Szymańska



Nie zamieszczałam wcześniej poradników szyciowych w moim prezentowniku, ale ta książka jest tak przepięknie wydana, że nie mogłam jej nie uwzględnić. To pozycja konieczna dla fanów fashion illustration. Ilustracje Marleny Stawarz wyglądają nieziemsko dobrze, to dzieła sztuki rysowniczej. Materiał fotograficzny został bardzo dobrze dopasowany. Pomysł na proste, szybkie szycie jest idealny dla wszystkich zagonionych kreatywnych. Charyzmatyczna Anna Maksymiuk-Szymańska po raz kolejny stworzyła publikację, która jest 3w1 – piękna i pożyteczna, a na dodatek mobilizuje do twórczego działania. Uwaga! Z tą książką od razu chcesz łapać za igłę i nitkę!


10. "Drzwi do stylu" - Dorota Wróblewska, Agnieszka Janas




Dwie kobiety, które dobrze się znają, a na modzie zjadły zęby, toczą rozmowę o stylu i dobrym guście, o konsumpcjonizmie, celebrytach, ubieraniu się. Dla mnie brzmi to jak zaproszenie, chcę je przyjąć i się przysłuchać. Albo podsłuchać, co mają do powiedzenia. Forma dialogu jest rzadko wybierana w literaturze mody, choć nader interesująca, ale nie jest to tylko wywiad-rzeka o modzie. Czytelnik otrzymuje także część poradnikową – jak się spakować na wyjazd, na jakie dodatki postawić, jak zrobić porządek w szafie. To książka jak osobista stylistka.


11. "Czółenka czy szpilki? Poradnik savoir-vivre dla kobiet gotowych na sukces z klasą" - Maria Pierzchała



Na tę książkę zwrócił moją uwagę tytuł. Nie oceniaj książki po tytule? Jako zadeklarowana butoholiczka nie mogłabym jej nie ująć w tym prezentowniku, mimo że buty to tylko tytułowy wabik. Maria Pierzchała przybliża etykietę towarzyską i biznesową, rozjaśnia zawiłości dress code’u, mówi o dobrych manierach, co na pewno przyda się każdej kobiecie wspinającej się po szczeblach kariery zawodowej. I w szpilkach, i w trampkach.


***

12. "Być jak Christian Dior" Francois Olivier Rousseau




Najnowsza pozycja z listy, którą odkryłam najpóźniej, ale warto ją dodać do tej listy. To kolejna biografia Christiana Diora. Dostajemy obietnicę wysmakowanej lektury i wciągającej historii, warto ją sprawdzić. Książka jest pięknie wydana, a oprawa nosi ulubiony kolor jednego z największych wizjonerów w historii mody.



Którą z książek wybierzesz dla siebie? :)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz