niedziela, 7 stycznia 2018

Książki w kategorii MODA - podsumowanie 2017 roku


Najnowsze książki o modzie, 

które każda fashionistka 

powinna przeczytać






2018 rok i... 18 interesujących książek o modzie wydanych w Polsce w roku poprzednim


Nowy rok sprzyja podsumowaniom i analizom. Dlatego dziś tekst o tym, jakie książki wydane w Polsce w 2017 warto kupić np. w prezencie dla wielkiej fanki mody. To lista książek, które każda fashionistka powinna mieć w swojej biblioteczce albo przynajmniej na swojej liście "to read".

Piszę o smaczkach, którymi wydawca kusi czytelnika. O tym, co mnie przyciąga do tych pozycji - każdą chciałabym mieć. Żadnej z tych osiemnastu jeszcze nie przeczytałam. Dwie mam, czekają w kolejce do pochłonięcia. Kolejna jest zamówiona i niebawem powinien dostarczyć ją do mnie kurier.

Ale czy wszystkie wydawnictwa z poniższej listy są warte wydanych pieniędzy? O to zapytałam ekspertkę!

O książkach opowie nam najlepsza przewodniczka po świecie modowej literatury – niezastąpiona Natalia. Prowadzi na Instagramie profil dla miłośników publikacji o modzie the.fashionlibrary. Koniecznie dodajcie tę „modową bibliotekę” do obserwowanych, bo naprawdę warto! Natalia zaznajomiła się ze wszystkimi opisywanymi tutaj książkami. Zobaczcie, czy zachęci, czy zniechęci do lektury ;)


STYLOWE PORADNIKI


1. Dress Scandinavian. Jak podkreślić swoją osobowość ubiorem, nadać wyjątkowy charakter prostym stylizacjom i odnaleźć równowagę we własnej szafie - Pernille Teisbæk, Wydawnictwo Otwarte


Książka o tym, jak wybierając skandynawski styl, stać się it-girl i trendsetterką. Tak jak autorka popularnego bloga o modzie Pernille Teisbæk, na której wzorują się tysiące ludzi na całym świecie. Publikacja zawiera skandynawski przepis na sukces wizerunkowy – na osiągnięcie hygge w sferze fashion, czyli komfortu psychiczno-fizycznego przyprawionego modą.

Natalia: Ta pozycja w Polsce wywołała prawdziwy szum. Redakcje i blogerki – każdy wrzucał zdjęcie z książką Pernille. Trudno się dziwić, jest naprawdę ładnie wydana. A zawartość? Jeżeli lubisz skandynawski styl, ale potrzebujesz inspiracji w tworzeniu stylizacji, chciałabyś poznać nowe marki czy po prostu jesteś fanką Pernille – polecam!



2. Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wiekuKrystyna Bałakier, Wydawnictwo Helion 



Styl nie ma metryki. W każdym wieku dla własnego dobrego samopoczucia warto dbać o swój wygląd, co udowadnia Krystyna Bałakier, stylistka i blogerka z Wrocławia. Może to być dobry prezent dla mamy czy cioci, które nieco zatraciły poczucie własnej wyjątkowości i potrzebują odbudować w sobie przekonanie o swoim wewnętrznym i zewnętrznym pięknie.

Natalia: Gdyby wszystkie Polki 50+ wyglądały tak jak autorka książki, nasze ulice byłyby naprawdę stylowe! 


3. Figura jak z ekranu. Modowe triki bohaterek serialiAnna Męczyńska, Wydawnictwo Edipresse



Do tego tytułu zwabia mnie szansa poczytania o kulisach pracy stylistki telewizyjnej, serialowej. Szanuję Annę Męczyńską za jej osiągnięcia i efekty stylizacyjne. Uważam, że jest prawdziwą profesjonalistką z dużą wiedzą na temat mody. Wierzę, że książka mnie nie zawiedzie ani nie zmieni mojego zdania o Autorce.

Natalia: Anna Męczyńska, stylistka odpowiedzialna za stroje bohaterów takich hitów jak „Prawo Agaty” czy „Rodzinka.pl”, postanowiła napisać książkę dla kobiet o nieco większych rozmiarach. Przemyślana zawartość, prosty język i dużo przykładów „z ekranowego życia”, a wątek plus size czyni ją jedyną taką pozycją na rynku. 


4. Zaprojektuj swój stylRachel Roy, Wydawnictwo Kobiece



To książka dla Ciebie, jeśli chcesz wiedzieć, co ma do powiedzenia znana w świecie mody projektantka o projektowaniu własnego nie tylko stylu ubierania się, ale i życia. Rachel Roy pisze także o inwestowaniu we własną garderobę i odnajdywaniu motywacji do realizacji celów życiowych. Oprócz poradnikowych treści oferuje nam zbiór cytatów znanych modowych osobowości i 50 stylowych ilustracji – tych jestem niezmiernie ciekawa! To dla mnie największy wabik.

Natalia: Jeżeli masz problem ze znalezieniem własnego stylu – znajdziesz tu kilka przydatnych wskazówek opatrzonych pięknymi ilustracjami. Nieczęsto projektant sięga po pióro, by napisać o czymś tak przyziemnym jak dobór stroju. Rachel Roy zaryzykowała, pokusiła się nawet o typowo poradnikowy ton – czy dobrze jej to wyszło? Musicie ocenić sami.



HISTORIA MODY


5. Moda kobieca w okupowanej PolsceJoanna Mruk, Księży Młyn



Tytuł o tym jak zrobić coś pięknego z niczego, jak ładne ubranie dodaje siły i pewności siebie - nie w naszych dzisiejszych prostych, korporacyjnych warunkach, ale w trudnych czasach okupacji, kiedy łapanki, egzekucje, wywózki na przymusowe roboty były brutalną codziennością, której kobiety musiały stawiać czoła i z którą musiały się brać za barki. Okładka w stylu retro, ilustrowana, uwodzi jak żadna inna dotychczas!

Natalia: Wojna i moda to dość nieoczekiwane połączenie. Autorka Joanna Mruk udowadnia, że jednak możliwe! Pozycja idealna – zarówno dla wielbicielek mody, jak i zagorzałych fanek historii. 


6. Księżyc z peweksu. O luksusie w PRLAleksandra Boćkowska, Wydawnictwo Czarne



Coś dla dokumentalnych dusz, osób z dziennikarskim zacięciem i detektywistycznym pazurem, bo to reportaż o tym, czym był luksus w PRL-u – pojmowany w najróżniejszych kontekstach. Książka została napisana po dziesiątkach podróży po całej Polsce i rozmów z osobami, które miały kontakt z Zachodem w czasach Polski Ludowej. Wielka gratka dla fanów literatury dokumentalnej, polskiej historii powojennej, ale i socjologii, psychologii oraz mody.


Natalia: Co prawda moda jest tylko jednym z pojawiających się tematów – jest tam bowiem wszystko: architektura,  biznes, polityka - ale to pozycja, którą trzeba znać!  Po lekturze książki Boćkowskiej obraz szarego i smutnego PRL-u znika jak ręką odjął. Zdecydowanie polecam!



7. Historia mody. Od krynoliny do mody - Irma Kozina, Wydawnictwo SBM



To nie tylko bogato ilustrowany album, ale i obfita treść - podobno! Komentarze historyka sztuki, kontekst społeczny mody oraz trendy, ich analizy i ewolucje, relacje z pokazów, procesy twórcze projektantów rozbite na czynniki pierwsze z uwzględnieniem motywacji designerów czynią z tej książki lekturę obowiązkową dla osób żywo interesujących się modą i jej historią. Czynią z niej coś więcej niż książkę z obrazkami, jakich na rynku wiele. 

Natalia: Ciekawy album, który w obrazach i zdjęciach prezentuje historię mody. Może zainteresować osoby zupełnie zielone w temacie, bardziej dociekliwych rozczaruje, szczególnie jeżeli mają za sobą lekturę fantastycznej Historii Mody pod redakcją M.Fogg.


PARYSKI SZYK, PARYŻANKI, FRANCJA


8. Paryski szyk. Look Book. Co mam dziś na siebie włożyć Ines de la Fressange, Sophie Gachem, Wydawnictwo Rebis



Kolejna pozycja wykorzystująca magiczny paryski szyk, który jest swoistym modowym samograjem i wszystko sprzeda. Duży plus za złotą, elegancką, minimalistyczną okładkę. Myślę, że okładka w przypadku książki jest ważna, szczególnie, gdy publikacja traktuje o modzie. Choć na ostateczną opinię co do jej zawartości oczywiście nie wpływa pookładkowe pierwsze wrażenie. Okładka jest opakowaniem, a jego design ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie dla każdego produktu.


Natalia: Jeżeli chcesz wyglądać dobrze, ale dobór ubrań spędza Ci sen z powiek, być może ten lookbook jest dla Ciebie. Prezentuje wiele zestawów, w zdecydowanie klasycznym („francuskim”) stylu w zależności od okazji. Nic odkrywczego.


9. Francuzki noszą koronki. Jak kupować, dobierać i nosić bieliznę we francuskim styluKataryn Kemp-Griffin, Wydawnictwo Znak



Cały świat nosi majtki. Francuzki noszą wykwintną bieliznę - tym zdaniem wydawca mnie uwiódł :D Kolejny raz pojawiają się Paryż, Francuzki i moda – idealne połączenie marketingowe na rynku wydawniczym. Tym razem publikacja traktująca o magii bielizny, której możemy pozwolić się oczarować. Książka o tym, czego (zwykle) nie widać, co ukryte pod ubraniem, a może mieć niebagatelny wpływ na proces budowania pewności siebie kobiety i kreowania jej wizerunku. Ładna, estetyczna okładka.

Natalia: Temat bardzo trudny. Usługi brafitterek w Polsce to nowość i wciąż nie każdy ma odwagę skorzystać z porady stanikowej profesjonalistki. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, ale zależy Ci, by w bieliźnie czuć się jak w drugiej skórze, ta książka może Ci pomóc. Ja jednak wybieram brafitterkę.


10. Jak być paryżanką w Polsce - Natalia Hołownia, Burda książki



Kolejny raz stolica Francji wykorzystana w książce na temat mody, tylko tutaj występuje w polskim kontekście. Autorka jest stylistką, stworzyła jeszcze jeden przewodnik po dobrym stylu. Radzi jak wykreować sobie Paryż na rodzimym podwórku. Magnesem przyciągającym do tej publikacji są dla mnie ilustracje Anny Halarewicz (sama okładka – piękna praca!), anegdoty z życia Natalii i omówienie francuskich ikon stylu.

Natalia: Tytuł mówi sam za siebie. Natalia Hołownia – zadeklarowana frankofilka – podjęła próbę przeniesienia francuskiego stylu życia na polskie ulice. Z powodzeniem! W książce znajdziesz mnóstwo inspiracji modowo-urodowych, ciekawe miejsca i kilka osobistych wspomnień autorki z pobytów we Francji. Dodatkowy plus za ładne wydanie. 


FOTOGRAFIA


11. Make photography easier – Katarzyna Tusk, Muza



Prosto i po ludzku o tajemnicach pięknych fotografii, których na blogu Kasi Tusk jest mnóstwo. Codziennie wzbudzają zachwyt w tysiącach odbiorców. Być może dzięki tej książce każdy czytelnik po zastosowaniu się do wskazówek autorki uczyni ze swojego profilu instagramowego miejsce tak estetyczne i inspirujące dla innych, że obserwatorów i słów uznania zacznie przybywać!

Natalia: Książka Kasi Tusk to poradnik dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z fotografią. Od doboru sprzętu, pory dnia, światła, odpowiedniej kompozycji aż po miejsce sesji zdjęciowej, a nawet sprzyjające kolory ścian – blogerka zdradza sekrety udanej fotografii, a przy okazji własnego warsztatu. Plus – jest to jedna z najpiękniej wydanych książek w tym zestawieniu. 

BIOGRAFIE


12. Modelka Zuzanna Bijoch, Burda książki



A w środku: świat mody zza kulis – ten trudny, prawdziwy, poza blichtrem kosztujących majątek ubrań, światłem lamp błyskowych i sztucznych uśmiechów. Przedstawiony z perspektywy młodej polskiej modelki, która ciężkiej pracy i determinacji zawdzięcza sukcesy, jakie odnosi na światowych wybiegach, a swoją nietuzinkową osobowością zdobyła serca projektantów i fotografów mody. Lektura dla wszystkich fanów Wielkiego Jabłka, którzy chcą się wgryźć w jego najbardziej soczyste, globtroterskie miejsca – bo Nowy Jork pokazany jest tutaj z mniej turystycznej strony.

Natalia: Wspomnienia młodej, ale już bardzo znanej Zuzanny Bijoch. Polka ma za sobą pracę w najbardziej odległych zakątkach świata, dla największych marek. Doświadczenia może pozazdrościć jej niejedna modelka. Jak się jednak okazuje, praca topmodelki zdecydowanie nie jest usłana różami, a Zuza wcale tego nie ukrywa, za co należy się jej wielki plus! Jeżeli ciekawią Cię kulisy prawdopodobnie jednego z najbardziej pożądanych zawodów świata – przyszedł czas na relację z pierwszej ręki.


13. Gucci. W imię mojego ojcaPatricia Gucci, Wydawnictwo Marginesy



Na kartach tej książki rodzina Guccich i włoska miłość, Alta Moda, pasja i afera. Opisane z perspektywy wspomnień nieślubnej córki modowego potentata. Brzmi jak z tabloidu lub taniego romansidła? Publikacja pozornie może nieco lżejsza, biograficzna, z romansem i skandalem, ale – co najważniejsze – i z modą w tle.

Natalia: Książka wydana w czasie, gdy o marce Gucci mówi się i pisze jak o żadnym domu mody do tej pory. Zresztą, także rodzina Gucci od zawsze była na językach. Patricia Gucci wykorzystała tę okazję, by podzielić się własną historią. Smaczku dodaje fakt, że jej narodziny trzymane były w tajemnicy, a sama Patricia żyła w separacji od słynnej włoskiej rodziny. Polecam czytelnikom, którzy historię rodu Gucci już znają (jeżeli to wciąż przed Wami, namawiam na „Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” Sary Gay Forden!).


14. Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro Judyta Fibiger, Wydawnictwo Znak



Wywiad-rzeka z kobietą, która jest inspiracją dla Kate Moss i ikoną stylu dla Twiggy. Z rewolucjonistką mody i matką chrzestną Fast fashion – Barbarą Hulanicki, o której wciąż za mało ludzi za mało wie i należałoby ten stan zmienić!

Natalia: Wywiad-rzeka z projektantką polskiego pochodzenia, która uważana jest za twórczynię sieciówki w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Dawno nie czytałam tak kolorowych wspomnień! Rozchwytywana w latach 70. marka „BIBA” to jej dzieło! W Polsce znana przez dość wąskie grono osób, za granicą zrobiła furorę. Niesamowita, barwna postać, którą po przeczytaniu wywiadu Judyty Fibiger – bardzo chciałoby się poznać osobiście. 


15. Amerykański marzyciel. Mój świat mody i biznesu Tommy Hilfiger, Wydawnictwo Dolnośląskie



Historia amerykańskiego sukcesu, od bezdomnego do milionera – to biografia bogatego, wpływowego, ważnego projektanta mody zarabiającego 14,5 mln dolarów rocznie. Na pewno może zainspirować i pokazać, że wszystko jest możliwe!

Natalia: Idealna książka na rozpoczęcie nowego roku. Losy Tommiego Hilfigera to historia wprost filmowa, w której porażek jest co najmniej tyle, co wzlotów. Bardzo emocjonalny język i mnóstwo pozytywnych emocji i inspiracji – taką branżę mody chciałam poznać!


16. WięZIEŃ sukcesu Maciej Zień, Edipresse



Warto poznać tę pozycję, ponieważ wciąż mało jest na rynku publikacji o polskich projektantach i polskiej modzie ostatnich lat. Tym bardziej warto, gdy swoje myśli i doświadczenia po burzliwych przejściach spisuje sam projektant, tworząc autobiografię. 

Natalia: Maciej Zień powrócił – do Polski, do projektowania i postanowił przypomnieć o sobie pierwszą książką, która – w obliczu nie tak dawnego skandalu z jego udziałem – miała przedstawić prawdziwą historię projektanta. Czy się udało? Nie jestem pewna... Interesującym faktom projektant poświęcił po jednym zdaniu, cała reszta to po prostu historie z życia, które w tej czy innej formie mogliśmy poznać wcześniej z przekazów medialnych.  


INNE


17. Historia Mademoiselle Oiseau Andrea de La Barre de Nanteuil, Wydawnictwo Literackie



Następna książka, która uwodzi mnie obietnicą pięknych ilustracji – autorstwa Louisy Burfitt. Belinda Graham z „Kulturen” podsumowuje: Panna Oiseau to połączenie Pippi Pończoszanki, panny Havisham i Amelii z Montmartre’u – ubranych w doskonałe i ponadczasowe kreacje świata mody – ja więcej zachęt nie potrzebuję!


Natalia: Pięknie wydana i zilustrowana książka dla dzieci. Opowieść o niezwykłej relacji między młodziutką dziewczynką a wiekową Francuzką, a wszystko we wspaniałym paryskim otoczeniu. Mądra i głęboka historia, którą polecam także dorosłym. A jeżeli przypadnie Wam do gustu, w księgarniach czeka już druga, jeszcze bardziej kolorowa część historii przyjaźni Mademoiselle Oiseau i małej Isabelli. 


18. Jak trampki weszły na salony? Grażyna Olbrych, Dagmara Radzikowska, Wydawnictwo Pascal



W tej książce przeczytamy o modzie sportowej, która koegzystuje z haute couture. O modzie idącej w parze z wygodą. O tym, jak od kilku lat sportowe ciuchy i buty wymknęły się z siłowni i rozpanoszyły na wybiegach i ulicach, a nawet weszły na salony. Autorki – redaktorki mody piszą nie tylko o trendzie i społecznym przyzwoleniu na łączenie adidasów z elegancką małą czarną, ale i o innych aspektach sportowego szyku. I oczywiście megaplus: okładka autorstwa świetnej polskiej ilustratorki modowej, Olki Osadzińskiej!


Natalia: Mistrzowska okładka Olki Osadzińskiej zapowiada kolorową lekturę. Istotnie, książka zawiera dużo zdjęć, a jej oprawa graficzna jest ucztą dla oka. Jeżeli kochasz trampki, streetstyle, a dresy na co dzień nie są Ci obce – sięgaj śmiało. Dagmara Radzikowska i Grażyna Olbrych prezentują wiele ciekawych stylizacji, historie miłośników sneakersów, a także miejsca, które warto znać. Nie tylko dla wielbicieli trampek!


 ********************************

I jak Wasze wrażenia? Zachęcam do komentowania. Może czytaliście którąś z powyższych publikacji? Albo znaleźliście jakąś pod choinką? Myślę, że książka to zawsze idealny prezent świąteczny, imieninowy, urodzinowy, rocznicowy etc. Obdarowujcie się książkami o modzie, także bez okazji. Zbiór tytułów z niniejszego tekstu może Wam posłużyć za poradnik prezentowy, podobnie jak artykuł zeszłoroczny, który znajdziecie TUTAJ :)



Bardzo dziękuję Natalii za to, że znalazła czas, by podzielić się swoją opinią :* 


2 komentarze: