czwartek, 22 grudnia 2016

PREZENTOWNIK KSIĄŻKOWY DLA FANATYCZKI MODY

14 POMYSŁÓW NA PREZENT DLA MODOWEJ KSIĄŻKOHOLICZKI




Książka to dla mnie jeden z najlepszych prezentów. Poniżej spis publikacji, dla których podstawowym, ale nie jedynym, kryterium wyboru była data polskiej premiery. Pojawiły się one na polskim rynku wydawniczym w 2016 roku. Żadnej nie przeczytałam i nie mam jeszcze w swojej biblioteczce, ale wszystkie są na mojej liście must read - to kolejny powód wciągnięcia ich do niniejszego wykazu. Przy każdym tytule krótko uzasadniam, dlaczego moim zdaniem należy się z nim zapoznać.


"Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" – Krzysztof Tomasik



Grażyna Hase - to nazwisko trzeba po prostu znać. Lektura dla mnie obowiązkowa po wystawie „Modna i już” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu/Krakowie. Kto zaliczył tę ekspozycję, będzie wiedział jakie projekty rozbudziły mój apetyt na pogłębienie modowej wiedzy. Ta książka na pewno dostarczy wielu dodatkowych informacji nie tylko o samej projektantce, ale i o historii oraz realiach polskiej mody.


"Francja elegancja" – Piotr Szaradowski



Pozycja interesująca m.in. ze względu na olbrzymią wiedzę autora-kolekcjonera, którą dzielił się z odbiorcami także za pośrednictwem zamkniętego już niestety, arcydobrego bloga Muzealne Mody. Możecie zwiedzić wirtualnie prywatną kolekcję ubiorów Piotra Szaradowskiego z XX wieku, wchodząc na jego stronę www. Koniecznie zajrzyjcie! Odsyłam również do ciekawego wywiadu z Dominiką Łukoszek (Modologia). Po zapoznaniu się z nim tym bardziej żałuję, że jeszcze nie mam tej książki w swoim posiadaniu.


"Modoterapia, czyli po co Ci tyle ubrań?" - Antonina Samecka



Jeśli chcesz wiedzieć co ma do powiedzenia o modzie współzałożycielka jednej z popularnych polskich marek odzieżowych, to musisz sięgnąć po tę książkę. Co mnie do niej przyciąga? Poza rysunkami Igora Kubiaka opinia Karoliny Sulej. Dziennikarka określa „Modoterapię” jako opowieść o refleksji, snutą z figlarną elokwencją przypominającą narrację felietonów Barbary Hoff w „Przekroju”. Musi być więc dobra. Większej zachęty nie potrzebuję :)


"Pokaż swój styl. Jak się wyróżnić, przyciągnąć obserwujących i zbudować markę na Instagramie" – Aimee Song



Nie lada gratka dla pasjonatów mody, fotografii i Instagrama. Jedna z najbardziej wpływowych spośród światowych blogerek radzi jak zbudować markę osobistą w mediach społecznościowych i to skłania mnie do zapoznania się z tym poradnikiem. Poza przepisem na idealne selfie i pięknymi fotografiami znajdziemy tu biznesowe uwagi i przedmowę napisaną przez Diane von Furstenberg. Nietypowy, bo kwadratowy format publikacji, nawiązuje do zdjęć instagramowych. Książka może być dobrym motywatorem dla osób wysoce wrażliwych na doznania estetyczne do dalszej pracy tekściarsko-fotograficznej.


"Vivienne Westwood" – Vivienne Westwood, Ian Kelly



Biografia wyjątkowa, bo wzbogacona o anegdoty, pierwszoosobową relację, dynamiczne reportaże i wkładkę z rysunkami nietuzinkowej projektantki, jaką bez wątpienia jest Vivienne Westwood. Mieszanka mody, biznesu, ekologii i muzyki punk jest elektryzująca i pokazuje, że moda to szersze zjawisko społeczno-kulturowe. Czuję, że książka będzie niezwykle inspirująca!


"W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku" - Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska



Metamorfozy XIX-wiecznych strojów damskich i męskich okraszone przemianami obyczajowymi ukazanymi przez pryzmat autentycznych tekstów z epoki i licznymi ilustracjami, fotografiami oraz rycinami działają jak najlepsza reklama dla tej książki. Kolejna pozycja prezentująca jak moda ulegała wpływom polityki, kultury, obyczajów, dlatego trudno przejść obok niej obojętnie.


"Czar Chanel" – Paul Morand, Coco Chanel



Coco Chanel była bohaterką wielu książek, ale ta wydaje się być inna niż wszystkie, ponieważ napisana została przez przyjaciela projektantki. Ten nadał narracji formę intymnej opowieści. Która na dodatek jest nasycona filozoficznymi refleksjami. Innym atutem tej pozycji są ilustracje autorstwa Karla Lagerfelda – ponad 70 wabików wizualnych jak wyjętych z notatnika wielkiego designera i wzbogacających warstwę literacką to nie lada gratka dla fanów domu mody Chanel i samej madame Coco.


"Alexander McQueen. Krew pod skórą" – Andrew Wilson



Kolejna biografia o wielkim projektancie, ale dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach. Pełna cierpienia, tragedii, dziwności „pyskatego chuligana ze wschodniego Londynu”, ale przy tym motywująca, bo pokazująca wyboistą drogę od zera do wielkiego sukcesu. Andrew Wilson wciąga odbiorcę w świat mrocznej baśni o wewnętrznie rozdartym chłopcu z silnie rozwiniętą, gotycką wyobraźnią, którego warto bliżej poznać i spróbować zrozumieć.


"Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" – Marek Rabij



Nie nastawiaj się na to, że ta książka dostarczy Ci wielu radości. Może za to wywołać gęsią skórkę i skłonić do refleksji. Ten smutny reportaż z odzieżowego zagłębia, jakim jest Bangladesz, pokazuje straszne warunki pracy, biedę, liczne wypadki oraz ludzkie tragedie, jakie mają miejsce w tym zakątku świata. Wszystko za cenę osiągnięcia jak najmniejszych kosztów produkcji ubrań, które później wiszą na wieszakach niemal w każdej sieciówce i… w naszych domach. Lektura o trupach w szafie made in Bangladesh jest konieczna, aby uświadomić sobie skalę ubraniowego problemu.


"Modny PRL" – Dorota Williams, Grzegorz Sołtysiak



Jedna z kilku opublikowanych ostatnio pozycji przywołujących okres PRL-u w modzie. Nazwisko znanej stylistki i kostiumografki Doroty Williams na pewno przyciąga spojrzenia do tej książki, ale wydaje się ona interesująca także ze względu na treść. Autorzy wspominają ikony mody, znanych projektantów, słynne modelki oraz kultowe przedmioty i modne kluby, tworząc opowieść o ludziach, rzeczach, miejscach w czasach Polski Ludowej. Ponownie cieszy to, że moda nie jest tutaj oderwana od czynników społeczno-polityczno-kulturalnych. Historyk Grzegorz Sołtysiak z pewnością zadbał o to, żebyśmy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o modnym PRL-u.


"Historia mody" – Marnie Fogg



Pięknie wydane kompendium wiedzy o modzie i jej historii pełne jest dawnych rycin i zdjęć ze starych żurnali. Eksperckie komentarze dotyczące trendów i analizy rozkładające fotografie na czynniki pierwsze pozwolą ugruntować podstawy wiedzy o modzie i lepiej zrozumieć dzisiejsze tendencje. Jakby tych argumentów było mało, książkę poleca Radzka – a to jest dla mnie wystarczająca rekomendacja i gwarancja wysokiego poziomu publikacji :)


"Agencja Modelek Eileen Ford" – Robert Lacey



Opowieść o charyzmatycznej kobiecie, która odmieniła świat mody. Historia agencji modelek, modelingu, ale i poniekąd prasy, fotografii oraz reklamy modowej ukazana na tle przemian zachodzących w świecie. Wydaje się, że moda ujęta jest tutaj z innej perspektywy, nie tak bezpośredniej jak w przypadku biografii projektanta, nie od strony technicznej czy stricte historycznej, a medialnej, reklamowej, bliższej odbiorcy docelowemu, który widzi i pochłania efekt końcowy – zdjęcie, film z modelką prezentującą ubranie. Autor dokłada kolejną cegiełkę do wieży poznania realiów mody, a książkę czyta się podobno niczym powieść, dlatego trzeba po nią sięgnąć!


"Legendarne Ikony Stylu" – Katarzyna Straszewicz



Na kartach tej książki znajdziemy sylwetki dziesięciu bezkompromisowo kochających modę kobiet, których nie wypada nie znać. A że nie są to nazwiska powszechnie znane to lektura dostarczy czytelnikowi sporej dawki inspiracji i motywacji. Publikacja pełna stylu, fotogeniczności i charyzmy oryginalnych dam-modowych legend, których życiorysy mogłyby być kanwą scenariuszy filmowych.


"Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie a chcielibyście wiedzieć" – Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska



Na pierwszy rzut oka książka wydaje się być pozycją dla dzieci i może wywoływać reakcje sceptyczne dorosłych odbiorców, ale nie dajcie się zwieść pozorom. To historia mody w pigułce, ale podana w niezwykle smaczny i przystępny sposób, głównie za sprawą cudownych ilustracji Agaty Raczyńskiej. Z taką ściągawką szybko wzrośnie historycznie-modowa świadomość największego fashionignoranta. Nie zdziwiłabym się, gdyby po zapoznaniu się z tym rysunkowym arcydziełem stał się on największym pasjonatem mody :)



***
 Jedną z tych książek znajdę pod choinką. Podobno Dzieciątko wybrało tytuł w drodze losowania. Ciekawe którą przyniesie... Zobaczymy czy publikacja nie zawiedzie moich oczekiwań. Po lekturze chętnie pokuszę się o recenzję.
A wy macie jakieś książkowe, bożonarodzeniowe życzenia? Może chcielibyście dodać coś do powyższej listy? Albo coś z niej wykreślić?

1 komentarz:

  1. Modoterapia to śliczna książeczka pełna obrazków, pisana lekkim językiem, z ładną okładką, ale na tym jej walory się kończą. Lepiej nadaje się jako wypełniacz kadrów na instagrama. Co do Szaradowskiego, polecam z całego serca! http://www.fashavable.com/2016/12/11/francja-elegancja-historii-haute-couture-recenzja-ksiazki-piotra-szaradowskiego/

    OdpowiedzUsuń